NATURA - NAUKA - KOSMOS

inline-title

DWL odbywa się od początku istnienia województwa lubuskiego. Obchodziliśmy Dzień Województwa Lubuskiego a teraz impreza ma rozmiar Święta. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Słubicach, następnie w Krośnie Odrzańskim, Nowym Miasteczku, Zielonej Górze i Kostrzynie nad Odrą, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu, Gorzowie Wlkp.

W 2010 r. główną ideą święta było ukazanie tego, co w naszym regionie najlepsze. Po raz pierwszy wtedy zaprezentowano szerokiej publiczności markę „Lubuskie warte zachodu”.

Przed nami dzień w bogatej zielonej krainie nowoczesnych technologii, kultury i Lubuskich Smaków.

Park Naukowo Technologiczny

Czyli miejsce gdzie będzie można zapoznać się z wieloma nowoczesnymi technologiami i przemysłem: roboty, drony i łaziki marsjańskie. W imieniu Fundacji Instytut MIKROMAKRO zapraszamy do obejrzenia programu Pikniku.

Muzyka i Sztuka

Kusturica – Filharmonia – Słowacki u Pücklera.
Czyli, różnego rodzaju doznania artystyczne z każdej strony. Po pierwsze egzotyczna filmowa muzyka Emira Kusturicy & The No Smoking Orchestra. Po drugie koncert Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej z okazji 60-lecia pn. „Muzyka-emocje-harmonia”. Po trzecie niepowtarzalne widowisko multimedialne na Pałacu Pücklera.

Kulinaria/Potrawa regionalna

Czyli, okazja do spróbowania smaków lubuskich wytwarzanych w regionie województwa lubuskiego i lokalnej Łęknicy, m.in. miody, oleje, wyroby mięsne, ryby. Będzie to doskonała możliwość, aby skosztować naturalnych i zdrowych produktów.
Smacznego!

Studio Geoparku

Plenerowe studio, którego gospodarze: Bartłomiej Jędrzejak – TVN oraz Sławomir Kosieliński – Instytut Mikromakro wprowadzą nas w świat Natury, Nauki i Kosmosu. A w nim m.in. prezentacje łazików marsjańskich, robotów oraz dronów. Rozmowy o kryptografii, odnawialnych źródłach energii i kosmosie. Dodatkowo konkursy z nagrodami: Test Turinga oraz Wielki Test Mużakowski.

KONCERT EMIRA KUSTURICY & THE NO SMOKING ORCHESTRA

Muzyczna radosna twórczość zespołu to rytmy country, tureckie marsze, jazz, południowoamerykański beat, a także tradycyjna muzyka cygańska. W czasie koncertu nie zabraknie największych filmowych przebojów, bałkańskiego ducha, energii i magii rodem z filmów Emira Kusturicy.

Łęknica

Miasto Łęknica leży nad rzeką Nysą Łużycką przy granicy Polski i Niemiec. W bezpośrednim sąsiedztwie po niemieckiej stronie leży miasto Bad Muskau. Ogólna powierzchnia miasta wynosi 16,4 km2 z czego 10,9 km2 stanowią Park Mużakowski i las. Miasto zamieszkuje 2826 mieszkańców. Łęknica po roku 1989 nabrała znaczenia, jako ośrodek handlowo-usługowo-turystyczny związany z obsługą ruchu turystycznego między Polską i Niemcami z racji znajdującego się tu przejścia granicznego. Przy przejściu granicznym powstał jeden z największych bazarów handlowych w Europie. Na targowisku znajduje się około 950 punktów handlowych zatrudniających około 1000 osób.

Natura

Od kamienia filozoficznego do geologii. Poznaj skarby natury. Odkryj tajemnice Parku Mużakowskiego i bądź bohaterem turystyki kultury.
Wyprawy po dawnej Kopalni Balbina oraz spacer po rzece Nysie w formie spływu kajakowego. Przejażdżki bryczkami oraz wycieczki po Parku Mużakowskim. Dodatkowo punkt informacyjny o geoparkach UNESCO oraz wystawa skał i minerałów.

KONCERT FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ „Muzyka-emocje-harmonia”

Koncert Filharmonii Zielonogorskiej z okazji 60-lecia. W programie m.in. muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa. Pod batutą maestro Czesława Grabowskiego – Dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. Wykonuje: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej wraz z solistami: Aleksandra Janowska i Jakub Kotowski.

Łuk Mużakowa

Jest spiętrzoną moreną czołową zlodowacenia południowo-polskiego gdzie zaburzeniu uległy różnowiekowe osady geologiczne. Łuk Mużakowa to pierwszy w Polsce obszar, który w 2009 roku otrzymał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadając mu rangę Geoparku Krajowego. Niewiele jest w Polsce miejsc gdzie na stosunkowo niewielkim terenie nagromadzonych jest tak wiele różnorodnych atrakcji turystycznych

Sztuka i Nauka

Roboty, drony i badania kosmosu oraz technologie teleinformatyczne w sztuce i kulturze. Będzie można zobaczyć m.in. trening przed Europejskimi Zawodami Łazików Marsjańskich, eksperymenty naukowe, wyścigi dronów wodnych. Odbędą się również obserwacje astronomiczne, zabawy kryptologiczne oraz plener malarski. Dodatkową atrakcja będzie Kino Mużakowskie.

Słowacki u Pücklera

Mapping. Na ścianie Pałacu Pücklera będzie można zobaczyć niesamowite widowisko multimedialne, które ukaże historię niedoszłego spotkania Juliusza Słowackiego z księciem Hermannem von Pückler-Muskau. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Park Mużakowski

Zabytkowy park krajobrazowy o powierzchni 700 ha jest XIX-wiecznym dziełem sztuki ogrodowej położonym na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, oraz w samym centrum Geoparku „Łuk Mużakowa”. Park został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest obecnie największą atrakcją turystyczną regionu oraz obowiązkowym punktem programu wycieczek.

Kosmos

Nowoczesne technologie w służbie dziedzictwu naturalnemu i kulturowemu. Prezentacje lubuskich iogólnopolskich firm z branży przemysłowej i informatycznej oraz dwóch największych w województwie parków naukowo-technologicznych.

Dawna kopalnia Babina

Ścieżka geologiczna, do zwiedzania której Państwa zachęcamy, położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych. Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian.

logo_lab

Tak było…

Park Mużakowski – Łęknica/ Bad Muskau

Park Mużakowski oferuje wyjątkowe przeżycia na łonie natury: bezkresne łąki, majestatyczne drzewa, kręte drogi, malownicze jeziora i rzeki, jedyne w swoim rodzaju mosty i budowle. Rekonesans tego raju można zrobić pieszo, dorożką, rowerem lub łódką. To co wydaje się wyrosłe z łona natury jest krajobrazem – ogrodowym dziełem sztuki stworzonym ręką księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Kto odwiedza Park Mużakowski, wkracza na teren dzieła sztuki. Jego twórca, Hermann von Pückler-Muskau, opisuje swoją pracę jako „malarstwo przyrody“, dla którego zamiast farb potrzebuje raczej lasów, gór, łąk i rzek. Drogi i ścieżki prowadzą zwiedzającego do najpiękniejszych obrazów, które wszystkie razem opowiadają różne historie.

 

Aplikacja mobilna Lubuskie Inspiruje

Już dziś pobierz aplikację na iOS, Android oraz Windows Phone. Dzięki niej dotrzesz do najciekawszych zakamarków Parku Mużakowskiego oraz nie przegapisz żadnego wydarzenia podczas Święta Województwa Lubuskiego.

play      app      win

loga_v3

KONTAKT

Regionalne Centrum Animacji Kultury
ul. Sienkiewicza 11
65-431 Zielona Góra
www.rcak.pl

facebook